Bezpečná jízda na kole na podzim, rady a doporučení

CIMG8176.JPG
CIMG8208.JPG
CIMG8223.JPG
P1050316-(1).JPG
P1050429.JPG
Starobylym-Lasskem.jpg
Zvětšit fotogalerii
 
8. 10. 2015

Začíná období roku, kdy se dny nezadržitelně krátí, spadané listí a časté mrholení způsobují situace, kdy to na stezkách více klouže. Neznamená to ale, že byste měli svá kola uložit k zimnímu spánku, právě naopak, je potřeba se na změněné podmínky jízdy na kole jen připravit. Podělte se s námi o pár rad a doporučení, jak jezdit v tomto (ne) čase na kole bezpečně.  


Počítejte s klouzavým povrchem

Riziko uklouznutí na stezkách či silnici hrozí hlavně na úsecích s mokrým spadaným listím, na železných kanálech a na tramvajových kolejích (v Česku jezdí tramvaje v 17 městech, takže se s nimi nesetkáte jen v Praze a Brně, ale třeba i v Jablonci, Liberci, Plzni, Olomouci, Ostravě a v dalších městech). Na rozdíl od šoférů aut vás aspoň při ranních mrazících nečeká neoblíbené oškrabování skel.

Přizpůsobte rychlost podzimním podmínkám a věnujte zvláštní pozornost přejíždění kolejí

Počítejte s trochu delší dobou jízdy při cestě do práce, přizpůsobte rychlost podmínkám a vyhněte se smykům a nenadálému brždění v provozu (neplatí pro fixkaře :) ). Nejčastější pády hrozí právě na zvlhlém listí, na mokrých tramvajových kolejích nebo u nás častých kočičích hlavách v historických centrech měst. Proto přejíždějte např. koleje vždy v co největším úhlu, aby plášť nesklouzl na vyčnívající koleji
 

Buďte osvětlení i během dne a obzvláště v šeru

Více než kdy jindy platí na podzim zásada „Být viděn!“ Častý výskyt mlh, mrholení nebo delšího šera se zaručeně postarají o špatnou viditelnost. Dobré osvětlení neplatí jen pro cyklisty na silnici, pomáhají také ostatním uživatelům dopravních prostředků, rozeznat cyklistu. Kromě zákonem stanovených povinných reflektorů s předním osvětlením bílým reflektorem, zadním světlem a červeným reflektorem nebo odrazkami na šlapkách, jsou vítaným pomocníkem a dnes už běžnou výbavou výrobců plášťů i reflexní pruhy na kolech či reflektory v drátech a další prvky. Pro inspiraci se můžete zúčastnit říjnové pražské cyklojízdy za světlem. Daniel Mourek dodává: „Pro dobrou viditelnost v tomto období nechávám zapnuté nábojové dynamo na svém městském kole i přes den, nic na víc mne to nestojí a stará se to o moji větší pasivní bezpečnost a navíc diodová světla svítí, i když stojíte např. na křižovatkách“.


 

Noste spíše světlé oblečení případně s reflexními prvky

Nemusíte se oblékat nutně do reflexních vest, i když ty jsou jistě dobře viditelné, pro některé městské cyklisty ale spíše nevhodné do městského prostředí. V každém případě se snažte ale v podzimním období na kole oblékat do světlejšího, lépe viditelného oblečení. Mnoho ze sportovnějších bund či ponč obsahuje v sobě už i reflexní prvky. Rovněž mohou pomoci reflexní pásky sloužící jako úchyty na kalhoty či reflexní samolepky na helmě či na rámu vašeho kola.


 
Shrnutí závěrem
V Kodani a dalších cyklistických metropolích se uklízí v zimě cyklistické stezky ještě před samotnými silnicemi – o takových poměrech si můžeme v Česku většinou zatím jen nechat zdát. Upozorněte ale ve své obci technickou správu komunikací či městské úřady na nutnost pravidelné údržby stezek alespoň od listí, střepů a v případě potřeby také od sněhu. Jízda na podzim, kdy nejen častěji prší, ale i kdy se příroda připravuje k zimnímu spánku a listy hýří barvami, vám bude satisfakcí za menší komfort z jízdy na kole.

Šťastnou cestu!

Jak jezdit na kole i za deště? Jaké použít vybavení na kolo i na sebe? Kde hledat nejpřesnější předpověď? Více v následujícím článku. 

Text: Daniel Mourek, Foto: Adéla Nováková
Facebook