Cestování na dálkových cyklotrasách a trasách EuroVelo s kolem k našim sousedům snadno

Víte jak cestovat efektivně, levně a snadno s kolem ve vlacích po dálkových trasách a do příhraničí? Leckdy to není úplně jednoduché, více napoví článek!

7. 6. 2016Celkem 4 evropské dálkové cyklotrasy EuroVelo prochází Českem a propojují nás s Německem (EuroVelo 7Labská stezka
, EuroVelo 4cyklostezka Ohře, EuroVelo 13 – Stezka železné opony, Rakouskem (EuroVelo 7 – Vltavská cyklistická cesta, EuroVelo 9 – Balt-Jadran, EuroVelo 13 – Stezka železné) a Polskem (EuroVelo 4 a EuroVelo 9) a Slovenskem (EuroVelo 13 – Stezka železné opony). Jednou z podmínek při vytváření těchto cyklotras je dobré napojení na veřejnou dopravu, především pak vlaky i s vaším kolem.Vy, kdo cestujete pravidelně s kolem do zahraničí, víte, že koupě jízdenky na vlaky EC není jednoduchá ani pro našince natož pro zahraničního návštěvníka (jízdenku pro vaše kolo nelze koupit např. elektronicky, vyžaduje si to cestu na větší nádraží a obrnění trpělivostí). Rovněž kapacity vlaků především do Drážďan, Berlína či Hamburku pro jízdu s kolem podél nejpopulárnější cyklotrasy Labské stezky nejsou dostačující. Cenově jsou tyto zahraniční jízdenky i pro držitele In karty (v zahraničí nejsou akceptovány jako slevové karty) o řád vyšší než jízdné v ČR a samotná jízdenka na kolo s rezervaci přijde na 15 EUR (jedna cesta). Jednou z možností jak se komplikacím s jízdou EC vlaky vyhnout je využít výhodných nabídek příhraničních jízdenek, které platí krajově i v sousedním regionu a většinou na ně může cestovat až 5 osob najednou včetně kola nebo s mírným příplatkem za kolo (90 Kč).Jednou z těchto regionálních jízdenek je Elbe-Labe tiket, který sice letos výrazně podražil, ale 5 osob může na tuto jízdenku cestovat z Vraňan (hranice Ústeckého kraje) např. do Drážďan nebo Míšně (Sasko) na cyklotrasu EuroVelo 7- Labskou stezku za 550 kč pro 5 osob (příplatek za kolo je 90 Kč). Prakticky tak jedete např. z Prahy do Děčína, kde přesednete a dojedete do Bad Schandau, kde na 2. přestup přejedete do Drážďan či Míšně odkud se můžete vrátit po Labské stezce národním parkem Saské Švýcarsko zpět (celkem z Drážďan do Prahy cca 210 km). Jízdní doba je o cca 1 hodinu delší než EC vlakem, nepotřebujete ale povinnou rezervaci kola a v případě skupiny cyklistů se denní jízdenka (platí třeba i na přívozy v Německu) jednoznačně vyplatí.
Další příjemnou regionální a přeshraniční jízdenkou je Vltava – Donau tiket, který Vás dopraví za 340 Kč i s Vaším kolem (držitelé In karty) např. z Českých Budějovic až do Lince a vrátit se můžete po EuroVelo 7. V Rakousku jedete z Lince nejdříve po Dunajské stezce-EuroVelo 6 do St. Georgenu a odsud po Gusental-Radweg přes Bad Leonfelden a Vyšší brod, Český Krumlov Vltavskou cyklistickou cestou zpět do jihočeské metropole (celkem z Lincu do Českých Budějovic cca 140 km).
V česko-německo-polském příhraničí můžete využít jízdenku EURO-NISA-TICKET která stojí pro max. 5 osob 320 Kč (kolo 90 Kč), díky níž se dostanete třeba na populární cyklotrasu Odra-Nisa v Libereckém kraji a dál (celkem z Görlitzu do Turnova cca 120 km).Pro evropskou cyklotrasu EuroVelo 9 spojující Jadran s Baltem můžete zase využít spojení z Prahy či Brna přes Vídeň s některou z jízdenek EURegio Rakousko, přičemž zaplatíte za jízdenku Brno-Vídeň za 319 Kč či Znojmo – Vídeň 269 Kč (plus 90 Kč kolo). Zpět po EuroVelo 9 jedete z Vídně nejdříve po drážní stezce do Wolkersdorfu a přes Lednicko-Valtický areál a Mikulov po komfortní stezce až do jihomoravské metropole (celkem cca 140 km). Delší variantou je cesta až do Grazu s jízdenkou Railjet Spezial s výletem do slovinského Mariboru a návratem po EuroVelo 9 do Brna (celkem cca 500 km). V Moravskoslezském kraji můžete využít slev s jednodenní zvýhodněnou jízdenkou+Polsko za 309 Kč (a 60 Kč za kolo) a dojet např. do Bialsko Biale a po EuroVelo 4 – Greenways Krakow Morava Vídeň se vrátit do Ostravy (celkem cca 100 km).
Při cestě na Slovensko do Bratislavy se můžete pohodlně projet po dálkové cyklotrase EuroVelo 13 – Stezce železné opony, která v délce 870 km kopíruje česko-bavorskou a česko-rakouskou hranici. Pro cestu do Bratislavy můžete využít skupinou víkendovou slevu na Slovensku a podél řeky Moravy se projedete ze slovenské metropole až do jihomoravské Břeclavi (celkem cca 100 km) .

Regionální jízdenky nejde koupit dopředu, musíte si je obstarat vždy až v den nástupu cesty. Více o slevách na e -shopu Českých drah. Více o evropských cyklotrasách EuroVelo pro ČR nebo na mezinárodních stránkách Eurovelo, Greenways. Pro ubytování podél cyklotras EuroVelo a dalších dálkových cyklotras využijte certifikovaných služeb Cyklisté vítáni. Příjemnou cestu!

Text: Daniel Mourek, Člen EuroVelo councilu, Nadace Partnerství.
Foto: Nadace Partnerství, Petr Polák

 

Facebook