Tip pro cyklistické „náplavy“: Jak poznat své nové město na kole

Hojgr-poPlz_102.jpg
Hojgr-poPlz_98.jpg
Zvětšit fotogalerii
 
1.9.2016

Ten, kdo se přestěhuje do nového města, které nezná, zpočátku trochu tápe, než zjistí, kde jsou důležitá místa či klíčové ulice. Ve velkých městech znají všechny ulice snad jen taxikáři. Můžete to ale být i vy, pokud se rozhodnete poznat je na kole. Projet si tak své nové město na kole se rozhodl Honza Hojgr. Jak to dělal, jak dlouho mu to trvalo a co při tom objevil?Honza Hojgr v Plzni studoval. Několik let se tedy ve městě pohyboval, ale bez kola. Neměl totiž, kam ho dát. Teprve, když se do Plzně pracovně vrátil a pořídil si vlastní bydlení, přivezl si do svého nového bydliště i kolo a rozhodl se ho využít k poznávání pro něj neznámých zákoutí. Město, to jsou ulice a náměstí a těch má Plzeň tolik, že je jen málokterý Plzeňák všechny zná. Na první pohled nekonečné množství cílů k malým odpoledním cyklovýletům na kole. Teprve když si sehnal seznam plzeňských ulic, stal se ten počet ulic konečným, i když ne tak docela. Během doby, kdy je Honza začal postupně prozkoumávat, zjišťoval, že přibývají nové – jak ty na zelené louce, tak ty, které již stály, jen neměly své jméno či označení na plotě či na domě. Vydal se tak postupně vstříc poznávání i těch nejzapadlejších konců všech plzeňských ulic. Naordinoval si tak stovky malých poznávacích cest, při kterých objevil mnoho nového a dobře poznal své město i cesty pro cyklisty, které v něm jsou. 
Možná jste se i vy přistěhovali a necháte se Honzovým nápadem inspirovat. Jak vše plánoval a realizoval, si můžete přečíst v rozhovoru s ním, který vyšel na regionálním informačním portále www.plzenskonakole.cz pod názvem Honza Hojgr: Plzeňské ulice jsem poznával 5 let na kole

Děkujeme za sdílení autorce článku a šéfredaktorace portálu Plzeňsko na kole Radce Žákové
 

Víte, že i taková uliční cedule má svá pravidla a vlastní příběh? 

Povinnost označit ulici či veřejné prostranství má ze zákona o obcích obec, vlastník nemovitosti pak musí strpět vyvěšení cedulky s označením ulice či náměstí. Cedulka by měla být nejen na začátku a na konci ulice, ale také na všech jejích kříženích s dalšími ulicemi a to v obou směrech. Zatímco dříve bylo přesně dáno, jak má taková cedule vypadat, dnes už její přesný vzhled upravují samy jen některé obce. Dříve musela být taková cedule smaltovaná a vypouklá s bílým písmem a v bílém rámečku se seseknutými rohy na červeném podkladu. Teď najdete zpravidla nápisy na plastové desce, v některých městech (např. Zlín) nebo obcích (např. Trhové Sviny) v modré barvě. V Plzni je provedení cedulek doporučeno platným Manuálem jednotného vizuálního stylu, označení ulic a náměstí provádějí jednotlivé městské obvody, na jejichž území ulice jsou. Zatímco číslo popisné představuje červený text a rámeček na bílém pozadí, číslo orientační bílý text a rámeček na červeném pozadí.  Na modrém pozadí jsou pak čísla začínající písmenem E, která se používají pro označení např. chat.

Zdroj: Plzeňsko na kole
Autor: Radka Žáková
Publikace: Adéla Nováková


 
Facebook