Oleh Zahiney a jeho Praha Bike s Cyklus Trails

01-www-panoramic-tour-praha-bike-720x480.jpg
Bike-tour-Park-Country-720x480-IMG_4402.jpg
FullSizeRender-(1).jpg
image1.jpg
Zvětšit fotogalerii
 
2. 10. 2015AN:
Zdravím Olehu, můžeš se nám v krátkosti představit, sebe i Praha Bike (PB)? Co všechno Tvá role majitele obnáší?
OZ: Jmenuji se Oleh Zahiney a jsem majitelem této firmy a hlavním manažerem.
AN: Jak ses k tak zajímavé společnosti, k jejímu založení dostal? A jak dlouho již PB v Praze funguje? Co Tě k ní inspirovalo?
OZ: Vždycky jsem jezdil na kole, hrozně mě to bavilo.  Nejdříve jsem kola opravoval, pak jsem začal více cestovat a viděl jsem, že lidi jezdí rádi i na další výlety na kole, tak jsem si řekl, proč to nezkusit taky a rovnou založením firmy. Začali jsme s půjčováním kol, menšími projížďky po městě a až postupně časem jsme začali pořádat i organizované delší túry. Fungujeme již od roku 2002, tak již poměrně dlouho. K založení firmy mě inspirovalo hlavně mé cestování, díky němuž jsem se naučil několik cizích jazyků, také jsem viděl hlavně v zahraničí nadšené cykloturisty a hlavně jsem potřeboval už něco dělat. :-)
AN: Jezdíš ve volném čase rád a pravidelně na kole? Jaký druh přepravy po městě preferuješ? Kolo, segway, MHD nebo auto?
OZ: Ano, jezdím hlavně na kole a to i po Praze. Samozřejmě také autem, ale pouze tehdy, když potřebuji přepravit větší náklad, zásobovat firmu, odvoz kol, jinak jsem proti každodennímu ježdění autem po Praze. Proč? Je mi z těch ucpaných ulic smutno. Nejezdím moc ani metrem ani tramvajemi, neznám ani linky. Segway je pro turisty a pro zábavu, rozhodně ne na kažodenní dopravu, aspoň podle mě. 
AN: Jaký je rozdíl mezi společnostmi Praha bike a Cyklus Trails? V jejich nabídce hádám.
OZ: Jednoduše, začalo to jako Praha bike, projížďky po městě, Cyclus Trails se orientuje hlavně na dálkové trasy v ČR, Německu a Rakousku.
AN: Baví Tě Tvá práce, to je na první pohled jasné, co nejvíce Tě na Tvé práci motivuje, co děláš nejraději?
Kolega: „Opravuje píchlé duše.“ :-D
OZ: Nejvíce mě baví plánování tras, když mám možnost utéct z Prahy a projet si trasy. Líbí se mi práce s cykloturisty, jsou podle mě jiní než turisti. Ti, kdo jezdí na kole, těch je málo a jsou specifičtí, což se mi líbí. A ještě míň těch, kteří chtějí jezdit na kole po Praze a když už to vyzkoušejí, tak jsou nadšení a chtějí znovu. Má největší odměna je spokojený zákazník, spokojený průvodce, když vidím, že to klape. Jedeme na hodnotách a potřebách zákazníků = cyklistů!AN: Splnil sis společností PB a CT svůj pracovní sen nebo ses chtěl věnovat něčemu jinému?
OZ:
Jo jo jo, vždycky jsem chtěl něco dělat naplno, jet na 100 % a rozhodovat se podle sebe, tlačím na to, co chci a když vidím, že to tak musí být, když se mi to několikrát potvrdí, tak to cítím, že je to správné. Tuhle možnost bych neměl, kdybych pracoval v nějaké kanceláři. Což je úplně v pořádku, ale nejspíš jsem moc komplikovaný. :-)
AN: Nyní odbočíme od společností a zaměříme se na jejich sídlo. Proč sis vybral právě Prahu? Nemyslíš si, že podobných společností je po Praze dost? Nelákalo Tě jiné město s menší konkurencí?
OZ: Cestoval jsem hodně, to je pravda, ale protože jsem přišel z Ukrajiny, Česká republika je tak pěkně uprostřed Evropy, tak to pro mě byl zlatý střed, jazyk nebyl tak složitý. Ano, ano, mohl jsem bydlet i v Americe, ale Česká republika mi byla bližší. Praha je hlavní město, ale není to velké město pro mě. Není tu takový fofr jako v jiných hlavních evropských městech. Byl jsem odjakživa zvyklý na život ve městě. Ohledně konkurence nemám problém. Ano, na jednu stranu tu je, ale nebýt jí, tak nemáme ani tolik zákazníků. Konkurence ukazuje, že podmínky tu jsou, lidé chtějí více jezdit na kole a to je i dobrá reklama pro nás. Když vidí i místní, že turisti jezdí více a více na kole, taky se spíš odhodlají vyrazit i v takovém provozu, jaký tu je. Byl bych rád, kdyby jezdili na kole více i místní, zbytečně je Praha díky autům zpomalená. Pěšky nebo na kole se 100 % dostaneš rychleji na dané místo než autem. Takže my každou jízdou ukazujeme, že to jde, nemusí to tu být jako v Amsterdamu, ale může se to ještě zlepšit.
AN: Ještě se ke konkurenci vrátíme. Jak ji vnímáš vůbec Ty? Co PB a CT odlišuje od ostatních průvodcovských společností?
OZ: Snažíme se podporovat také místní, ať jezdí více a častěji, proto jim nabízíme i levnější pronájem kola než turistům, podporujeme městkou cyklistiku, na různých akcích půjčujeme kola zdarma, když víme, že můžeme přispět ke zklidnění dopravy. Jsme otevřeni jakékoli spolupráci pro dobro věci.
AN: Trošku osobnější otázka, ovšem pro čtenáře a zájemce o PB a CT nejdůležitější. Proč vyrazit na komentovanou prohlídku právě s vámi?
OZ: Děláme to nejen jako business, ano jsme závislí na turistech a jejich podpoře, ale snažíme se to brát vážně a nejen něco prodat. Máme svá pravidla, za která nejdeme a chceme turistům ukázat to nejlepší, co můžeme. Nejsme žádná jednodenní firma, co dnes tu je a zítra už ne.
AN: Máš nějaké poselství, něco, co bys chtěl závěrem svým klientům sdělit?
OZ: Jsme tady už dlouho a jsme fakt dobří, přijeďte a zkuste! 

Text: Adéla Nováková, Foto: Oleh Zahiney 

Facebook