Mama Agatha - Film Fadi Hindash

mama-agatha-womens-empowerment-and-cycling-in-amsterdam.jpg
Zvětšit fotogalerii
 
11. 7. 2016"Mama Agatha" je dojemný dokumentární film o odproštění se od minulosti a o svobodě, kterou přináší jízda na kole."

 
Mama Agatha je devětapadesátiletá Ghaňanka s velkým srdcem, která vede tréninkový program pro migrantky a uprchlice na jihu Amsterdamu. Učí skupinu žen z Pákistánu, Maroka, Somálska, Číny a dalších zemí tu "nejholandštější" z dovedností: jezdit na kole. Její letní kurz končí pestrou slavností, na níž dostanou studentky diplom a vydají se se svými novými bicykly do amsterdamských ulic.
 
Tento krátký dokumentární film provází Mama Agathu a její studentky po dobu dvanáctitýdenního kurzu od prvních šlápnutí až po "promoci". 
 
Ženy z kurzu Mama Agathy pocházejí ze všech koutů světa. Většina z nich nemluví holandsky ani anglicky. Jsou z různých kultur a různých vyznání, spojuje je však touha osvojit si něco, co mnoho z nás považuje za samozřejmost: jízdu na kole.
 
Mama Agatha je učí víc než ovládat bicykl. Dává jim odvahu rozvinout nové schopnosti, zapojit se do okolního života a podporuje je v tom, aby si našly novou cestu do společnosti - na dvou kolech.
 
Iniciativa Mama Agathy dokazuje, jak může mít tak jednoduchý nápad, jakým je cyklistický kurz, obrovský vliv a radikálně zlepšit život opomíjených sociálních skupin. Spolu se svými studentkami je živým důkazem toho, že fyzická mobilita = sociální mobilita.
 
Zdroj: Mama Agatha 
Překlad: Miloslava Erika Veselá
Facebook