Kája Polívková jako Dáma na kole

10446672_954744724589604_4723563599896563882_n-II.jpg
1621859_628378480568726_572134623_n.jpg
527009_369924746414102_96196844_n.jpg
KAJA-PRASE-FLACHAU.jpg
Zvětšit fotogalerii
 
18. 12. 2015Kájo, jsem velmi vděčná, že našim čtenářům Česko na kole a cyklistickým nadšencům, mezi kterými je i spousta žen, věnujete pár minutek svého nabitého programu. Není tomu dlouho, co jsem se o portálu Dámy na kole dozvěděla, můžete nám přiblížit, jak Vás napadlo přesedlat ze závodění na šéfredaktorku a proč právě Dámy na kole?


Můj život je s kolem spjatý přes dvacet let a už coby závodnice jsem vnímala, že je ženám v cyklistice věnován výrazně menší prostor, než mužským protějškům. Ať už šlo o mediální zájem o samotné závodnice a jejich výkony nebo nabídku sportovních produktů pro ně. Přitom aktivních dívek, žen rapidně přibývalo, rostla jejich touha po informacích, počínaje vybavením na sport, přes rady a doporučení k správnému výběru, až po tipy na akce. Před šesti lety jsem začala pravidelně psát pro jeden tištěný magazín, který byl zacílený na ženy a orientován multisportovně. Moc mě to bavilo a odezvy byly pozitivní. Ale ruka trhu byla přísná, životaschopnost tištěného časopisu měla trvání pouze 2,5 roku. Semínko touhy něco takového dělat bylo vzklíčené, a i když moje cesty vedly na pár let jinam, stále jsem se v cyklistickém prostředí pohybovala. A pak přišel ten moment „být v pravý čas na pravém místě“.
 
Odjakživa mě fascinují příběhy lidí, ještě více jsou zajímavé příběhy odvážných lidí. Proč jste si jako svoji původní profesi vybrala cyklistiku? Právě jako žena, jste se musela podotýkat s různými nejen fyzickými obtížemi. Co vás tak dlouho udrželo v tom zápřahu? Kde jste hledala motivaci pokračovat, i když situace nebyla vždy jednoduchá?

Sport jsem milovala odmalička, doteď se v naší rodině traduje, že pro mě byl ten největší trest, když mi maminka zakázala jít na trénink (tehdy sportovní gymnastiky). Pro cyklistiku jsem (asi) měla talent, na vrcholovou úroveň jsem se dostala po dvou letech tréninku, už jako dvojnásobná maminka, bylo mi 28 let. Žila jsem si sen, i když to byla hodně tvrdá řehole, ale úspěch je úžasná motivace. I to, jak jsem mohla dokázat svému okolí, že když je vůle, jde to i v případě že nezapadáte do „škatulky“. Což v mém případě bylo ukázkové. A že jsem vydržela 20 let? Kolo se stalo mou pátou končetinou…žiju jím doteď.


 
Jak vlastně trávíte svůj volný čas, když nejezdíte na kole, odpočíváte i jinak než aktivně?

Přemýšlím, co je to volný čas :) …v mé práci se to tak hezky propojuje. Ale jako každý mám chvíle, kdy musím zvolnit, dopřát si relax. Mám ráda saunování, masáže, dokážu si odpočinout s knížkou v křesle nebo ještě raději venku, kdy se můžu vyhřívat na sluníčku. Poslední rok, kdy trávím hodně času i u počítače s psaním na DNK, chodím třeba jen na půl hodinku do lesa, bez ohledu na počasí. Rychlý odpočinek pro oči, hlavu…skoro nutnost.
 
Můžete nám blíže přiblížit, kde byl ten prvotní popud k založení společnosti Dámy na kole?
Chtěla jste vždy psát nebo přišla nečekaná příležitost, nápad?

 
Už jsem zmiňovala, že jsem byla v pravý čas na pravém místě. Té mezery mezi internetovými cyklistickými magazíny, které se věnují převážně mužům, si všimla jedna dívka z marketingu. Ve spolupráci s grafiky vytvořila logo, první podobu webu. Ale chyběla energie na vdechnutí „života“. A asi i zkušenosti, znalosti.  Dostala jsem nabídku a převzala jsem ji. Následoval měsíc přemýšlení, změny vizuelu stránek, přepracování rubrik, schůzky s partnery a psaní. A za běhu učení se spousty nových věcí, které s provozem webu souvisely.
 
Vaše články jsou velmi inspirační a jsem přesvědčena o tom, že je nejen spousta žen čte s nadšením a také Vaše rady aplikuje. Co Vás na této práci baví nejvíce?

Je to vlastně hodně pestrá činnost a jediný problém je čas všechny nápady, co se rodí v hlavě, realizovat. A samozřejmě, že je báječný pocit, když vnímám odezvu od čtenářek, ať už v podobě diskuze nebo při osobním setkání na nějaké akci. Jsem ráda, že se zdvihl zájem o sledování výkonů českých závodnic, řada z nich má i zajímavý osobní příběh. Inspirující jsou příběhy žen, které spojily svůj život s kolem, byť s jinou profesí a uspěly v zahraničí. Setkání s takovými lidmi člověka doslova dobije a motivuje. O tom, že mě baví mít v náplni práce povinnost „jít na kolo“, když testujeme nové modely,  psát asi nemusím ;-) .
 
Nyní bych se (nejen já) ráda dozvěděla, čemu všemu se Dámy na kole věnují, nejen pracovně. Pořádáte i nějaké akce, na které se ženy se zájmem o jízdu na kole mohou přidat? Co všechno se Vám letos povedlo?

Máme za sebou 9 měsíců fungování, což není moc. Hlavním cílem bylo o DNK dát vědět, proč a pro koho jsou. Naopak my v redakci jsme zpětně vstřebávaly, o co je zájem, kam směřovat. Živé akce byly dvě a jednoznačně potvrdily, že pro příští rok musíme společné dny nebo víkendy připravit častěji. Vše bude prezentované na našem webu. Realizovaly jsme i výrobu originálního dresu a ponožek v designu DNK, za pomoci české firmy Eleven a také návrhářky Míši Pokorné, která pracuje v zahraničí  pro švýcarskou značku Scott. Jí se náš projekt nesmírně líbí, fandí nám. Plány jsou, myslím, že se mají dámy na co těšit…


 
Na co konkrétně se mohou ženy od Dam na kole těšit? Podělte se s námi alespoň o část akcí, ať již nyní víme, co na nás chystáte. :)
 
Jak jsem naznačila v předchozí otázce, určitě to budou společné akce. Letos jsme se setkaly v rámci pražského závodu Bike Prague maraton, kde je týmová soutěž s názvem Slow motion. Tak jsme vyhlásily akci na DNK „Výlet s číslem“, principem bylo absolvování trasy beze stresu, v podstatě čím pomaleji, tím lépe.  Užily jsme si to parádně, některé z účastnic díky tomu poprvé v životě stály na startu závodu. Příští rok do toho jdeme znovu. Plánujeme také jednodenní vyjížďky, jedna z lokalit je Singltrek pod Smrkem. Poradíme s technikou jízdy, vybereme podle zdatnosti ty správné úseky, tak aby to byla zábava a fajn prožitý den pro všechny. Ale plány se netýkají jen akcí, chystáme i novinky na web, máme další design na dres s naším logem, snad i to potěší.
 
Jaký článek byste doporučila všem ženám, které jsou na Vašich stránkách poprvé? Co je doslova „nakopne ze židle“ a dobije dobrou náladu?
 
To není jednoduché, vybrat jeden univerzální. Každá hledá něco jiného, kdo závodí, byť na amatérské úrovni, určitě vyhledává rozhovory s českými hvězdičkami, kdo jezdí na kole rekreačně, čte rady a tipy, jak a co brát s sebou na vyjížďky, novinky z cyklooblečení, někdo se rád dívá do galerie fotek z testování kol. Teď ve vánočním čase jsme měly řadu tematických článků od tipů na dárky, výzdobu až po zdravé recepty. Pokud bych ale měla jmenovat jedno, dvě úspěšná témata, tak to byl článek o překonávání bariéry strachu při jízdě a ten druhý o tom, zda mít či nemít spodní kalhotky na kolo. Ten přilákal i řadu mužských čtenářů ;-)
 
Poslední otázka. Proč si myslíte, že mají právě ženy jezdit více na kole? V čem je jízda na kole pro ženu inspirační ve městě i na vesnici?

Nebudu opakovat 1000x napsané, že je to sport zdraví prospěšný, atd. To víme všechny. Vypíchnu něco jiného. Kolo vám dává volnost. VY si rozhodnete, kam pojedete, jak rychle, jestli sama nebo s kamarádkou, přítelem. Pokud milujete přírodu, užijete si jí. I za relativně krátký čas toho poznáte mnohem víc, než při pěší turistice. Stačí jen trochu chtít, a dokonale si duševně odpočinete. Kdo žije ve městě, má to do lesa dál, ale síť cyklostezek se rozrůstá a těmi se bezpečně, mimo provoz dostanete také na hezká místa. A dámy, společenský aspekt….krásná forma seznámení, nemyslíte ? ;-)


 
Děkuji Vám za sebe i naše čtenáře a věřím, že čím dál více žen jezdí na kole s chutí a každá si v tom najde své. Co jste si v jízdě na kole vybrala za to hlavní Vy? 

Text: Adéla Nováková, Foto: Dámy na kole
Facebook