CosmoBike ukazuje, jak se Itálie mění

Podmínky pro cyklistiku se v Itálii konečně začínají zlepšovat a důkazem byl i CosmoBike – největší cykloveletrh v Itálii, který s číslem 60 000 návštěvníků a 7 dní konferencí a výstav ukázal, že Itálie může i nadále přispět k rozvoji jízdy na kole.

10. 10. 2016„To, co se dnes v Itálii děje, nebylo ještě před 4 lety vůbec možné“, říká Kevin Mayne, ředitel ECF pro vývoj. „Cyklistika se vrací zpět, a to na špici politické agendy, a CosmoBike naprosto jasně ukazuje, že se setkáváme s nezanedbatelnou poptávkou, která byla dosud potlačena. Jsem skutečně ohromen a domnívám se, že by mohl prudce vzrůst počet jízd na kole, pokud se nám podaří pokrýt poptávku po rozvoji infrastruktury. Za úspěchem stojí FIAB. Vytvořili podmínky pro změnu a jsou připraveni dostat cyklistiku v Itálii úplně na jinou úroveň.“
 
Leadership Programm sponzorovaný Cycling Industry Club, jehož cílem byla podpora cyklistické lobby a cykloaktivit, přinášení ovoce. Itálie je blíže než kdy byla ke schválení Národního cykloplánu. V minulém roce šlo na cyklistiku a turismus více než 90 mil. euro a počet podporovatelů Bicycle-Friendly Enterprises Clubu (CIAB) roste. Stovky soukromých i státních společností a institucí se tento rok připojily k projektu Bike2Work (Do práce na kole). Nechyběl mezi nimi kabinet premiéra Renziho, starostové Milana a Turína, italský železniční dopravce a další.
 
Nejedná se jenom o ojedinělé epizody, tady se píše celý příběh. Itálie se nachází za dalším milníkem.
 
„Jízda na kole je způsob dopravy a jako na takovou by se na ni mělo nahlížet“, prohlásil Manfred Neun, prezident ECF, na oficiálním zahájení veletrhu. „Z tohoto pohledu by měla být cyklistika jedním z hlavních pilířů politické agendy. Obrat finančních prostředků spojených s městskou cyklistikou může v Evropě ročně dosáhnout 5 mld. euro: pojďme pracovat na tom, abychom tuto příležitost společně otevřeli.“
 
A poprvé po snad 20 letech dostáváme pozitivní odpověď na naše volání. Paolo Gandolfi, poslanec za Demokratickou stranu, který podporuje cyklistiku už jedno desetiletí, je připraven ji dovést na novou úroveň: „Chceme v našich městech vidět skutečnou změnu. Monopol aut v ulicích ukázal všechny své slabiny: teď potřebujeme politickou vůli to změnit, a buď to uděláme, nebo budeme věčně zpoždění“. 

Zdroj: Evropská cyklistická federace
Překlad: Miloslava Erika Veselá 

Facebook