Jak Evropský týden mobility 2015 probíhá v Bruselu?

21457481882_016e8a2d5f_k.jpg
21468430655_20672ab086_k.jpg
Zvětšit fotogalerii
 
18. 9. 2015


Svátek dopravy bez aut se slaví od 16. září do 22. září ve více než 42 evropských městech, která se k aktivitě přihlásila a hlásí se k tématu multimodality, jejíž heslo pro letošní ročník zní: Vyber. Změň. Zkombinuj
Aveiro (Portugalsko) pořádá workshopy s cenami, akce zaměřené na výuku jízdy na kole, udržitelnou cyklistiku, ekonomiku cyklistiky, Nottingham (Anglie) se příklání směrem k městské cyklistice a chůzi a snaží se především komunikovat s veřejností. ETM v Bruselu  zahájila oficiální jízdou Evropská komisařka pro dopravu Violeta Bulc, Lucemburský ministr pro udržitelnou dopravu a infrastrukturu Mr. Francois Bausch a mnozí další. 
Evropský týden mobility (ETM) vrcholí 22. září dnem bez aut. Stovky měst mají ve vyhrazených místech ulice pro auta nepřístupné a jsou určené výhradně pro pěší a cyklisty. Vzorovým příkladem je Stockholm, který v tento den uzavře automobilům nejen vstup do Starého Města (Galma Stan), ale také do některé z rušných obchodních ulic. 
Tento rok se vyznačuje silnou spoluprací jednotlivých zemí, co se týče především šíření informací ohledně jednotlivých akcí, které pořádají. Rekordní zemí v počtu zapojených měst vyniká Slovinsko, všechny akce hostuje na webu město Kopr. Dění týkají se ČR lze sledovat aktuálně na stránkách MŽP nebo dále převážně na Facebooku. Více k dění v ČR na této stránce.

Text: Adéla Nováková, Zdroj: European Mobility Week, Foto: ECF 
Facebook