Cyklobarometr Evropské cyklistické federace

Cyklobarometr-Obrazek-(1).jpg
Zvětšit fotogalerii
 
23. 3. 2016
"Věříme v Boha, všichni ostatní musí předložit data."
Ikonický výrok bývalého newyorského starosty perfektně shrnuje výzvy dnešního politického rozhodování. V případě cyklistiky je výzva obrovská: neexistují žádná spolehlivá a aktualizovaná data na národní úrovni napříč EU. Srovnávat evropské země a stav jejich cyklistiky v různých oblastech se dnes stalo zrádným úkolem, a to i u členských států EU. Rozdílné národní statistiky a nedostatky ve sběru dat způsobují, že si člověk nemůže být jistý údaji z jednotlivých zemí. Právě proto se cyklobarometr rozhodl zaměřit na pět ověřitelných průzkumů, které proběhly na úrovni EU, a tím se vyhnout problémům způsobeným rozdílnostmi měření v jednotlivých zemích. Státům jsou přidělovány body podle toho, kde se umístily v jednotlivých průzkumech, a po sečtení dostaneme finální skóre.
 
Cíl
ECF se po dvou letech rozhodla, podívat se na to, jak se věci od roku 2013 změnily a co můžeme vyčíst z nově dostupných údajů, v nichž figuruje také nový člen EU - Chorvatsko. "Barometr ECF byl vytvořen hlavně proto, aby vzbudil diskuzi a upozornil na nedostatek dobrých dat v oblasti cyklistiky. Minule zaznamenal velký úspěch, takže doufáme, že diskuze bude pokračovat i letos", říká Chloé Mispelon, která projekt cyklobarometru vede. A skutečně, v uplynulých dvou letech publikovala Evropská komise dva EU-cyklobarometry. To je více než za předchozích pět let.
 
Výsledek
Stejně jako v roce 2013 se na špici umístilo Dánsko a Nizozemsko, které následují ty samé čtyři země jako v předchozím průzkumu: Švédsko, Finsko, Německo a Belgie. Nejvíce stupňů přeskočilo Slovinsko, když se dostalo až na sedmou pozici a předběhlo země jako Británie nebo Francie. Dopředu se posunulo Lucembursko, pravděpodobně díky nízkému počtu smrtelných a těžkých úrazů a vysokému podílu cykloaktivistů v populaci. Španělsko poskočilo vpřed na základě zlepšení ve všech pěti kritériích. Některé země si víceméně udržely pozici - např. Maďarsko, Rakousko, Slovensko a Česká republika - a stejně jako většině zemí jižní a východní Evropy se jim nabízí ještě spousta prostoru pro vylepšení. Zklamáním v letošním barometru je nízké skóre, kterého dosáhlo Irsko, a to i přes velký rozvoj cyklistiky v Dublinu.
 
Pořadí   Země Pořadí   Země Pořadí   Země Pořadí   Země
1  Dánsko 8 Maďarsko 15 Litva   21= Irsko
2  Nizozemsko 9 Rakousko 16 Chorvatsko   21= Lotyšsko
3 Švédsko 10 Slovensko 17 Itálie   24= Řecko
4 Finsko 11 Británie 18 Španělsko   24= Malta
5 Německo 12 Francie 19 Estonsko 26 Kypr
6 Belgie 13 Lucembursko 20 Polsko 27 Portugalsko
7 Slovinsko 14 Česká rep.   21= Bulharsko 28 Rumunsko

 
Překlad: Miloslava Erika Veselá
Zdroj: ECF Cycling barometer
 
Facebook